Invited Speakers

Yakushev Vladimir Vladimirovich
Yakushev Vladimir Vladimirovich
Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation in the Ural Federal District
Krutskikh Andrei Vladimirovich
Krutskikh Andrei Vladimirovich
Special representative of the Russian President for international cooperation in the sphere of cebersecurity
Johnson Agara Olwa
Johnson Agara Olwa
Ambassador of Uganda in the Russian Federation
Mahamat Paba Sale
Mahamat Paba Sale
Ambassador of Cameroon in the Russian Federation
Johanna Rose Mamiaka
Johanna Rose Mamiaka
Ambassador of the Gabonese Republic in the Russian Federation
Y.E. Rozhe-Nyango
Y.E. Rozhe-Nyango
Kot-d-ivuara- Ambassador to the Russian Federation
Н.E. alba-Azucena-Torres
Н.E. alba-Azucena-Torres
Nicaragua Ambassador to the Russian Federation
H.E. Mohamed Yongawo
H.E. Mohamed Yongawo
The Sierra Leone Ambassador to the Russian Federation
Hans Dannenberg Castellanos
Hans Dannenberg Castellanos
Ambassador of the Dominican Republic in the Russian Federation
Firer Oleg Pavlovich
Firer Oleg Pavlovich
Ambassador of Grenada in the Russian Federation
Shadayev Maxim Igorevich
Shadayev Maxim Igorevich
Minister of Digital Development, Communications & Mass media of the Russian Federation
Karelova Galina Nikolaevna
Karelova Galina Nikolaevna
Deputy Chair of the Federation Council
Yuzhakov Yuri Alexandrovich
Yuzhakov Yuri Alexandrovich
Deputy Governor of the Khanty-Mansiysk Autonomous Okrug – Ugra
Komarova Natalia Vladimirovna
Komarova Natalia Vladimirovna
Governor of the Khanty-Mansiysk Autonomous Okrug – Ugra
Zabozlaev Aleksei Gennadievich
Zabozlaev Aleksei Gennadievich
Deputy Governor of the Khanty-Mansiysk Autonomous Okrug – Ugra
Valeev Ernest Abdulovich
Valeev Ernest Abdulovich
First Deputy Chair of the State Duma Committee of the Federal Assembly of the Russian Federation on Security and Anti-Corruption, Co-Chair of the Organizing Committee of Infoforum
Malkov Pavel Viktorovich
Malkov Pavel Viktorovich
Head of the Federal State Statistics Service
Gumerova Lilia Salavatovna
Gumerova Lilia Salavatovna
Member of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation, First Deputy Chair of the Federation Council Committee on Science, Education and Culture
Angie Motshekga
Angie Motshekga
Minister of Basic Education of South Africa
Dukhanina Lyubov Nikolaevna
Dukhanina Lyubov Nikolaevna
Member of the State Duma, Chair of the Russian Society "Knowledge"
Chupsheva Svetlana Vitalievna
Chupsheva Svetlana Vitalievna
Director General of Strategic Initiatives Agency
Nichiporchuk Viktor Mikhailovich
Nichiporchuk Viktor Mikhailovich
Vice Minister of Civil Defence, Emergencies and Disaster Relief of the Russian Federation
Lyutikov Vitaly Sergeevich
Lyutikov Vitaly Sergeevich
Deputy Director of the Federal Service for Technical and Export Control of the Russian Federation
Pugachev Pavel Sergeevich
Pugachev Pavel Sergeevich
Deputy Minister of Health of the Russian Federation
Narukavnikov Alexander Alekeslavovich
Narukavnikov Alexander Alekeslavovich
Deputy Minister of Science and Higher Education of the Russian Federation
Bocharov Oleg Evgenyevich
Bocharov Oleg Evgenyevich
Vice Minister of Industry & Commerce of the Russian Federation
Besprozvannykh Alexey Sergeevich
Besprozvannykh Alexey Sergeevich
Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation
Vasilieva Tatyana Viktorovna
Vasilieva Tatyana Viktorovna
Deputy Minister of Education of the Russian Federation
Kachanov Oleg Yurievich
Kachanov Oleg Yurievich
Vice Minister of Digital Development, Communications & Mass media of the Russian Federation
Parshin Maxim Viktorovich
Parshin Maxim Viktorovich
Deputy Minister of Digital Development, Communications and Mass Communications of the Russian Federation
Shoitov Aleksander Mikhailovich
Shoitov Aleksander Mikhailovich
Vice Minister of Digital Development, Communications & Mass media of the Russian Federation
Albychev Alexander Sergeevich
Albychev Alexander Sergeevich
Deputy Head of the Federal Treasury
Smolenskiy Vyacheslav Yurievich
Smolenskiy Vyacheslav Yurievich
Vice Head of the Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Wellbeing
Karamzin Anton Pavlovich
Karamzin Anton Pavlovich
Deputy Head of the Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Supervision
Kalinin Konstantin Mikhailovich
Kalinin Konstantin Mikhailovich
Head of the Analytical Center under the Government of the Russian Federation
Ageev Vladimir Vladimirovich
Ageev Vladimir Vladimirovich
Head of the Chief Data & Research Center, Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation
Boyko Sergei Mikhailovich
Boyko Sergei Mikhailovich
Head of the Information and Information Technology Security Department of the Russian Federation Security Council
Tao Zhan
Tao Zhan
Director of UNESCO Institute for Information Technologies in Education
Belyaninov Andrei Yuryevich
Belyaninov Andrei Yuryevich
Secretary General of the Eurasian Peoples’ Assembly
Basin Pavel Anatolyevich
Basin Pavel Anatolyevich
Co-Chair, Council for IT & Digital Economy, Eurasian People’s Assembly
Chen Zhimin
Chen Zhimin
Chair of the Chinese People's Association for Friendship with Foreign Countries -Vice Chair of the Chinese People's Political Consultative Conference Political Consultative Conference of the 13-th session, Vice Director, Committee for Social & Legal Issues.
Peshkova Veronika
Peshkova Veronika
Goodwill Ambassador of the United Nations Industrial Development Organization, UNIDO
Anicet Gabriel Kotchofa
Anicet Gabriel Kotchofa
Ex-Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Benin to the Russian Federation and the CIS countries, High Commissioner of the EECO for International Relations - Deputy Secretary General of the EECO, Director General of the International Coordinating Board of Graduates
Kovnir Evgeny Vladimirovich
Kovnir Evgeny Vladimirovich
General Director of Autonomous Non-Commercial Organization «Digital Economy»
Mau Vladimir Alexandrovich
Mau Vladimir Alexandrovich
Rector of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Dozhdev Vladimir Svyatoslavovich
Dozhdev Vladimir Svyatoslavovich
Director of the Digital Technologies Department, Ministry of Industry & Commerce of the Russian Federation
Kuzmin Pavel Vladimirovich
Kuzmin Pavel Vladimirovich
Director of the Department of Digital Transformation and Big Data of the Ministry of Education of the Russian Federation
Pushkin Vasily Mikailovich
Pushkin Vasily Mikailovich
Director, Department for Digital Economy Development Department, Economic Development Ministry of the Russian Federation
Medvedeva Elena Anatolyevna
Medvedeva Elena Anatolyevna
Director of the Operational Management Department in the Fuel and Energy Complex of the Ministry of Energy of the Russian Federation
Kravchenko Natalia Vasilievna
Kravchenko Natalia Vasilievna
Member of the Civic of the Russian Federation, Chair of the Commission for the Development of Preschool, School, Secondary Vocational Education and Educational Activities
Mukovozov Mikhail Ernestovich
Mukovozov Mikhail Ernestovich
Advisor to the President of the Federal Notary Chamber on Information Technology
Fost Ivan Dmitrievich
Fost Ivan Dmitrievich
Head of the Data Management Department of the Analytical Center under the Government of the Russian Federation
Kostyrko Artem Alexandrovich
Kostyrko Artem Alexandrovich
Head of the Division for territorial governance and smart-projects development of Moscow Government
Chukarin Andrei Valeryevich
Chukarin Andrei Valeryevich
Head of the Data Division, Department for Information Governance, Analytical Center at the Russian Federation Government
Tsiporin Pavel Igorevich
Tsiporin Pavel Igorevich
Director of Department for Information Technologies and Digital Development Khanty-Mansiysk Autonomous Okrug – Ugra
Drenin Alexei Anatolyevich
Drenin Alexei Anatolyevich
Director, Department for education & Youth Policy of the Khanty-Mansiysk Autonomous Okrug-Ugra
Maslov Vladimir Andreevich
Maslov Vladimir Andreevich
Director of the Digital Development Department of the Chamber of Commerce and Industry of the Russian Federation
Komlev Nikolai Vasilievich
Komlev Nikolai Vasilievich
Executive Director of the Association of Computer and Information Technology Enterprises, Chair of the Council for the Development of Information Technologies and the Digital Economy of the Chamber of Commerce and Industry of the Russian Federation
Michael Collins
Michael Collins
General Director of Salym Petroleum Development N.V.
Bunina Elena Igorevna
Bunina Elena Igorevna
Director General, company «Yandex» in Russia
Kaspersky Evgeny Valentinovich
Kaspersky Evgeny Valentinovich
General Director of Kaspersky Lab Joint Stock Organization
Mardanov Sergey Alexandrovich
Mardanov Sergey Alexandrovich
Director of University Relations at Mail.Ru Group
Begtin Ivan Viktorovich
Begtin Ivan Viktorovich
Director, Autonomous Non-Commercial Organization “Information culture”
Zorin Aleksander Vladimirovich
Zorin Aleksander Vladimirovich
Director for regional police, Autonomous Non-Commercial Organization “Digital economy”
Zubarev Nikolai Vadimovich
Zubarev Nikolai Vadimovich
Director for Information Security of Autonomous Non-Commercial Organization «Digital Economy»
Chebotarev Sergey Nikolaevich
Chebotarev Sergey Nikolaevich
Acting Rector of K. G. Razumovsky Moscow State University of Technologies and Management
Bokova Lyudmila Nikolaevna
Bokova Lyudmila Nikolaevna
Acting Director of the Federal Institute of Digital Transformation in the Sphere of Education
Kozhevnikov Sergey Mikhailovich
Kozhevnikov Sergey Mikhailovich
Director of the Federal State Autonomous Educational Institution of Additional Professional Education «Academy of the Ministry of Education of Russia»
Tselykh Alexey Alexandrovich
Tselykh Alexey Alexandrovich
IT Director of the Institute of Computer Technology and Information Security of Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Education "Southern Federal University"
Shklyaruk Maria Sergeevna
Shklyaruk Maria Sergeevna
Director General of the Education center for digital transformation teams and CDTOs of the Graduated School of Political Management of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration.
Tkacheva Kseniya Andreevna
Tkacheva Kseniya Andreevna
Director of the Education center for digital transformation teams and CDTOs of the Graduated School of Political Management of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Potapova Yekaterina Geomarovna
Potapova Yekaterina Geomarovna
Head of the Center for Research and Analysis of the Education center for digital transformation teams and CDTOs of the Graduated School of Political Management of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Poteev Pavel Mikhailovich
Poteev Pavel Mikhailovich
Senior expert of the Education center for digital transformation teams and CDTOs of the Graduated School of Political Management of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration.
Venediktov Alexey Alekseevich
Venediktov Alexey Alekseevich
Сhief editor and host of Echo of Moscow radio station
Tutta Larsen
Tutta Larsen
Russian television and radio presenter, journalist, singer, actress
Tokarev Kirill Viktorovich
Tokarev Kirill Viktorovich
Chief editor, host of the author's programs of the RBC channel
Kurash Anton Petrovich
Kurash Anton Petrovich
Leader of the Division for Work with Governmental Bodies, CNews
Gusev Alexander Vladimirovich
Gusev Alexander Vladimirovich
Director for Business Development Webiomed